\

Szanowny Użytkowniku, zapoznaj się z informacjami, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe i jakie masz związane z tym prawa. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności. OK

Gniazdka elektryczne do zabudowy. Na co zwrócić uwagę?

  • Gniazdka elektryczne pojedyncze z serii TREND
  • Gniazdka pojedyncze z serii FLEXI
  • Gniazdka elektryczne z serii FLEXI
  • Gniazdka podwójne z serii TREND

Najczęściej gniazdka elektryczne do zabudowy wykorzystywane są w kuchni. Służą one zasilaniu sprzętu w zabudowie. Dlatego też najczęściej są one ukryte przed wzrokiem. Niezależnie od tego. Jakie urządzenia chcemy zasilać, należy dokładnie przemyśleć i rozplanować rozkład gniazdek elektrycznych do zabudowy. Mogą one przyjmować różnorodne formy, jednak umieszczane są standardowo w puszkach podtynkowych lub też zabudowie meblowej, takiej jak szafki i blaty kuchenne.

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne do zabudowy?

Specyfika każdej kuchni jest w gruncie rzeczy taka sama. Wymaga zasilenia lodówki, piekarnika, zmywarki, okapu, ewentualnie pralki. Jeżeli planujemy wyposażyć naszą kuchnię w sprzęt AGD do zabudowy należy odpowiednio rozplanować położenie poszczególnych gniazd wtykowych, tak aby zapewnić po pierwsze odpowiednie zasilanie urządzeniom, a po drugie łatwy dostęp do źródła prądu. Niezmiernie istotne jest również to, na jakiej wysokości i w jakim oddaleniu od źródła wody umieszczone są gniazdka elektryczne do zabudowy. Standardowo przyjmuje się następujące wartości:

  • gniazdo wtykowe dla lodówki – 30-100 centymetrów nad podłogą,
  • gniazdo dla zmywarki, pralki lub kuchenki – 30-50 centymetrów nad podłogą,
  • gniazdo do zasilania okapu – nad szafką sąsiadującą z okapem lub wewnątrz osłony przewodu odprowadzającego,
  • gniazda do zasilenia pozostałych sprzętów – na wysokości, na której zainstalowany zostanie sprzęt.

Jak widać, wszystkie gniazdka elektryczne do zabudowy montowane są na wysokości co najmniej 30 centymetrów nad podłogą. Ponadto powinno się stosować zasadę montowania takich gniazd przynajmniej w odległości 60 centymetrów od źródła wody. Takie umiejscowienie gniazdek elektrycznych do zabudowy pozwala uniknąć kłopotów w przypadku awarii wodnej lub zalania podłogi.

Sprzęty pobierające energię z gniazd wtykowych

Nie wszystkie sprzęty elektryczne mogą być podłączane na tych samych zasadach. Rozplanowując gniazdka w kuchni należy wziąć pod uwagę, że lodówka lub zmywarka nie będą mogły być podłączone do sieci za pomocą przedłużacza. Sprzęty tego rodzaju są często fabrycznie przystosowane do tego, by czerpać energię z gniazd wtykowych. To ważne, gdy chcemy ustalić na jakiej wysokości umieścić gniazdka w kuchni i w których punktach je ulokować, ponieważ ograniczeniem jest długość przewodów stosowanych w sprzętach AGD.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku gniazdka dla zmywarki – aby zminimalizować ryzyko poważnej awarii, gniazdka kuchenne wraz z ich przewodami powinny znajdować się wyżej niż przewody wodne.

Praktycznie rozplanowane gniazdka w kuchni dla rzadko używanych sprzętów

Podstawowy sprzęt przesądza o funkcjonalności kuchni, ale przygotowanie posiłków wymaga również tego, by od czasu do czasu sięgnąć po blender, maszynkę do mięsa czy mikser. Z myślą o takich sprzętach warto zamontować gniazdka kuchenne nablatowe lub podszafkowe. Oczywiście doskonale sprawdzą się też klasyczne gniazdka naścienne, choć warto by były one przynajmniej podwójne. W tym ostatnim przypadku należy zachować odpowiednią odległość od blatu. Standardowa wysokość gniazdek w kuchni instalowanych to 20 cm ponad powierzchnią blatu, a więc metr i kilka centymetrów ponad podłogą.

Gniazdka elektryczne do zabudowy wysuwane

Ciekawym rozwiązaniem, które może pozwolić nam zaoszczędzić miejsce na blacie roboczym są gniazdka elektryczne do zabudowy montowane w blacie, tzw. wysuwane lub zintegrowane z listwami podszafkowymi. Takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania nie tylko w kuchni, ale również w innych pomieszczeniach, gabinetach i biurach.

Dostępne w ofercie polskiego producenta osprzętu elektroinstalacyjnego, firmy Karlik, wyjątkowe serie nowoczesnych i reprezentujących jednocześnie nieprzemijający styl gniazdka elektryczne do zabudowy to wspaniała propozycja dla każdego, kto chce dodać swojemu mieszkaniu delikatny dotyk nowoczesności i funkcjonalności. Klasyczny design w połączeniu z nowoczesnymi trwałymi materiałami powodują, że gniazdka elektryczne do zabudowy z oferty Karlik wyglądają niezwykle dobrze w każdym pomieszczeniu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na gniazdka elektryczne do zabudowy Karlik.

Rozmieszczenie gniazdek w kuchni – o czym jeszcze pamiętać?

Zastosowanie wszystkich wymienionych zasad dotyczących tego, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, nie sprawi jeszcze, że nasza kulinarna przestrzeń będzie praktyczna i wygodna podczas codziennego użytkowania. Aby było to możliwe, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności podejmowanych działań. Zanim dojdziemy do tego, jaka ma być wysokość gniazdek w kuchni oraz jaka forma kontaktów nas interesuje, dobrze przemyślmy projekt samego wnętrza.

Kluczowe znaczenie dla funkcjonalności kuchni ma rozmieszczenie wszystkich często używanych sprzętów, blatów i zlewu. Dopiero, gdy ustalimy, w jaki sposób ustawić te elementy wyposażenia, możemy przejść do rozsądnego rozplanowania gniazdek kuchennych. Aby ułatwić sobie zadanie, warto działać zgodnie z zasadą tzw. trójkąta roboczego. Podejście to zakłada, że lodówka, zlew i kuchenka powinny być ustawione względem siebie tak, by tworzyły wierzchołki trójkąta. Pomiędzy nimi należy umieścić blaty.

POWRÓT