\

Szanowny Użytkowniku, zapoznaj się z informacjami, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe i jakie masz związane z tym prawa. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności. OK

Podłączenie gniazdka elektrycznego - jak to zrobić?

 • Gniazdko hermetyczne z serii LOGO
 • Gniazdko elektryczne z serii LOGO
 • Gniazdka podwójne elektryczne - seria FLEXI
 • Gniazdko pojedyncze z uziemieniem z serii TREND

Po etapie projektowania, kucia ścian i rozprowadzania instalacji elektrycznej, przychodzi czas na tak zwany biały montaż, czyli najprościej mówiąc podłączenie gniazdek elektrycznych w domu. Wiedza o tym, jak prawidłowo podłączyć gniazdko przyda się każdemu, kto remontuje mieszkanie, czy buduje nowy dom. Gniazdka elektryczne towarzyszą nam wszystkim na każdym kroku. Spotykamy je niemal każdego dnia i równie często korzystamy z nich do podłączenia podstawowych sprzętów.

Instalacja musi zostać wykonana przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach przy wyłączonym napięciu oraz musi odpowiadać krajowym normom bezpieczeństwa. Firma Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. jako producent osprzętu elektroinstalacyjnego nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w trakcie przeprowadzania prac przez osoby bez odpowiednich uprawnień.

Montaż gniazdka – zasady bezpieczeństwa

Nie bez znaczenia są kolory przewodów, które znajdują się wewnątrz puszki instalacyjnej. Są one niejako wskazówką do tego, w jaki sposób umiejętnie podłączyć poszczególne żyły. Występują one w kolorach:

 • czarnym lub brązowym, czyli przewód fazowy, które podpina się pod zacisk (L),
 • niebieskim, czyli przewód neutralny (N),
 • żółto-zielonym – przewód ochronny, który podpina się do zacisku połączonego z bolcem (PE).

Na każdym gniazdku oferowanym przez Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. są odpowiednie oznaczenia, według których należy podłączać poszczególne przewody.

Kolejnym etapem jest włączenie bezpieczników i sprawdzenie czy gniazdko działa.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne – krok po kroku

Montaż gniazdka nie jest skomplikowany. Instalator podczas wykonywania montażu używa odpowiednich narzędzi. Zaliczają się do tego: wiertarka, kombinerki, miernik, śrubokręt, a także kabel i podkład do gruntowania, na wypadek gdyby montaż gniazdka odbywał się w całkiem nowym miejscu.

Jak podłączyć gniazdko skutecznie i bezpiecznie?

 • Instalator wyłącza zasilanie w całym mieszkaniu/domu, żeby upewnić się, że nie porazi go prąd. Po sprawdzeniu, czy zostało odcięte napięcie, może przystąpić do pracy przy pomocy odpowiednich narzędzi.
 • Przy wymianie starego gniazdka na nowe należy pamiętać o właściwym podłączeniu przewodów - według kolorystki.
 • Przy montażu nowego kontaktu należy zaznaczyć na ścianie linię, według której przebiegają kable/przewody. Należy pamiętać, żeby była ona pionowa lub pozioma, nie po ukosie – w ten sposób w przyszłości nikt nie uszkodzi instalacji.
 • W ścianie należy wykuć dziurę, w której zostanie umieszczona puszka elektryczna. Jeśli w danym miejscu znajduje się już dziura, można włożyć bezpośrednio do niej kabel. Całość należy połączyć ze sobą kostką.
 • Po osadzeniu puszki elektrycznej i podłączeniu do niej kabli można przystąpić do montażu gniazdka. Żółty kabel spełnia funkcję uziemienia, więc należy go podpiąć do bolca. Pozostałe dwa montuje się do wtyków, a następnie przy pomocy śrubokręta, zakłada się specjalną osłonę zabezpieczającą.

POWRÓT