\

Szanowny Użytkowniku, zapoznaj się z informacjami, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe i jakie masz związane z tym prawa. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności. OK

Podłączenie gniazdka elektrycznego - jak to zrobić?

 • Gniazdko hermetyczne z serii LOGO
 • Gniazdko elektryczne z serii DECO
 • Gniazdka podwójne elektryczne - seria FLEXI
 • Gniazdko pojedyncze z uziemieniem z serii TREND

Po etapie projektowania, kucia ścian i rozprowadzania instalacji elektrycznej, przychodzi czas na tak zwany biały montaż, czyli najprościej mówiąc podłączenie gniazdek elektrycznych w domu. Wiedza o tym, jak prawidłowo podłączyć gniazdko przyda się każdemu, kto remontuje mieszkanie, czy buduje nowy dom. Gniazdka elektryczne towarzyszą nam wszystkim na każdym kroku. Spotykamy je niemal każdego dnia i równie często korzystamy z nich do podłączenia podstawowych sprzętów.

Instalacja musi zostać wykonana przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach przy wyłączonym napięciu oraz musi odpowiadać krajowym normom bezpieczeństwa. Firma Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. jako producent osprzętu elektroinstalacyjnego nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w trakcie przeprowadzania prac przez osoby bez odpowiednich uprawnień.

Montaż gniazdka – zasady bezpieczeństwa

Różne rodzaje gniazdek elektrycznychKażdą wymianę czy podłączenie gniazdka instalator rozpoczyna od wyłączenia prądu w całym mieszkaniu/domu. W każdym domu znajduje się główny wyłącznik prądu lub obwodowy, który odcina całe zasilanie elektryczne. Po wyłączeniu zasilania elektroinstalator specjalnym miernikiem napięcia, upewnia się czy zasilanie zostało prawidłowo wyłączone. Dopiero wtedy przystępuje do wymiany.

Nie bez znaczenia są kolory przewodów, które znajdują się wewnątrz puszki instalacyjnej. Są one niejako wskazówką do tego, w jaki sposób umiejętnie podłączyć poszczególne żyły. Występują one w kolorach:

 • czarnym lub brązowym, czyli przewód fazowy, które podpina się pod zacisk (L),
 • niebieskim, czyli przewód neutralny (N),
 • żółto-zielonym – przewód ochronny, który podpina się do zacisku połączonego z bolcem (PE).

Na każdym gniazdku oferowanym przez Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. są odpowiednie oznaczenia, według których należy podłączać poszczególne przewody.

Kolejnym etapem jest włączenie bezpieczników i sprawdzenie czy gniazdko działa.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne – krok po kroku

Montaż gniazdka nie jest skomplikowany. Instalator podczas wykonywania montażu używa odpowiednich narzędzi. Zaliczają się do tego: wiertarka, kombinerki, miernik, śrubokręt, a także kabel i podkład do gruntowania, na wypadek gdyby montaż gniazdka odbywał się w całkiem nowym miejscu.

Jak podłączyć gniazdko skutecznie i bezpiecznie?

 • Instalator wyłącza zasilanie w całym mieszkaniu/domu, żeby upewnić się, że nie porazi go prąd. Po sprawdzeniu, czy zostało odcięte napięcie, może przystąpić do pracy przy pomocy odpowiednich narzędzi.
 • Przy wymianie starego gniazdka na nowe należy pamiętać o właściwym podłączeniu przewodów - według kolorystki.
 • Przy montażu nowego kontaktu należy zaznaczyć na ścianie linię, według której przebiegają kable/przewody. Należy pamiętać, żeby była ona pionowa lub pozioma, nie po ukosie – w ten sposób w przyszłości nikt nie uszkodzi instalacji.
 • W ścianie należy wykuć dziurę, w której zostanie umieszczona puszka elektryczna. Jeśli w danym miejscu znajduje się już dziura, można włożyć bezpośrednio do niej kabel. Całość należy połączyć ze sobą kostką.
 • Po osadzeniu puszki elektrycznej i podłączeniu do niej kabli można przystąpić do montażu gniazdka. Żółty kabel spełnia funkcję uziemienia, więc należy go podpiąć do bolca. Pozostałe dwa montuje się do wtyków, a następnie przy pomocy śrubokręta, zakłada się specjalną osłonę zabezpieczającą.

POWRÓT