\

Szanowny Użytkowniku, zapoznaj się z informacjami, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe i jakie masz związane z tym prawa. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności. OK

Gniazda elektryczne z klapką – do łazienki i warsztatu

  • Gniazdka bryzgoszczelne z serii LIZA
  • Gniazdka bryzgoszczelne z serii DECO
  • Gniazdka bryzgoszczelne z serii DECO
  • Gniazdka bryzgoszczelne z serii TREND

Zastanawiając się nad instalacją gniazdek elektrycznych z klapką mamy na myśli najczęściej miejsca, w których musimy koniecznie zadbać o bezpieczeństwo użytkowników. Łazienka lub warsztat, bo o nich właśnie mowa, to miejsca, w których występuje duże ryzyko zawilgocenia lub zakurzenia gniazda elektrycznego. To w konsekwencji może doprowadzić do poważnych problemów. Dlatego też w kuchni lub warsztacie należy stosować gniazda elektryczne z klapką, o oznaczeniu IP 44 (pierwsza cyfra oznacza szczelność przed pyłem, druga zaś – wodoszczelność). Sprawdźmy, jak zaprojektować i zaaranżować efektywnie i bezpiecznie gniazdka w łazience.

Gniazdka elektryczne z klapką – do strefy mokrej

Projektując rozkład gniazdek elektrycznych w łazience pamiętać należy o takiej ich ilości, aby wystarczały do podłączenia całego niezbędnego sprzętu – pralki, elektrycznego podgrzewacza do wody, zasilanego kablem grzejnika naściennego. Dodatkowo należy uwzględnić gniazdka dla sprzętu dodatkowego – suszarki do włosów, lokówek, golarki etc.. Tego rodzaju urządzenia rzadko używane są równocześnie, dlatego nie ma potrzeby montowania wielu dodatkowych gniazdek. Najważniejszą kwestią do rozważenia podczas aranżacji łazienki będzie określenie dwóch stref:

  • strefy mokrej – w bezpośredniej bliskości źródła wody (ściany, sufit, podłoga w bezpośrednim kontakcie z wodą),
  • strefy suchej – w bezpiecznym oddaleniu od wody.

Jest to wyjątkowo trudne w małych łazienkach, jednak niezbędne do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla domowników. Dodatkowym zabezpieczeniem są bez wątpienia wodoszczelne gniazda elektryczne z klapką o szczelności powyżej wartości IP44. Pomimo swojej szczelności, gniazda elektryczne z klapką powinny być instalowane w bezpiecznej odległości od źródła wody – minimum 60 centymetrów. Profesjonalny elektryk nie zaproponuje również montowania nawet najlepszego gniazda elektrycznego z klapką na wysokości niższej niż 1,2 metra nad podłogą.

Jakie gniazda elektryczne z klapką wybrać?

Osprzęt elektryczny w łazience musi odznaczać się wysoką szczelnością. Jego obudowa powinna gwarantować odpowiednią izolację, a także posiadać bolce uziemiające. Cała instalacja powinna być również zabezpieczona oddzielnym wyłącznikiem różnicowoprądowym. Wybierając gniazda elektryczne z klapką warto również zwrócić uwagę na ich design oraz to czy komponują się z wyposażeniem pomieszczenia. Wartymi polecenia są gniazda elektryczne z klapką Karlik z linii Deco, Deco Soft, Flexi, Liza, a także wyróżniające się szczelnością na poziomie IP 54 gniazda bryzgoszczelne Junior oraz Senior. Gniazda elektryczne z klapką to wyjątkowo trwała i bezpieczna propozycja do montażu w łazience, garażu, piwnicy oraz wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zapylenia, zawilgocenia lub zalania gniazdka.

POWRÓT