\

Szanowny Użytkowniku, zapoznaj się z informacjami, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe i jakie masz związane z tym prawa. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności. OK

Gniazdka elektryczne w kuchni – jak je zaaranżować?

  • Gniazdko pojedyncze z serii FLEXI
  • Gniazdko elektryczne z serii DECO
  • Gniazdka podwójne elektryczne - seria FLEXI
  • Gniazdko pojedyncze z uziemieniem z serii TREND

Kuchnia jest bez wątpienia sercem domu. To najcieplejsze dosłownie i w przenośni miejsce, w którym spędzamy bardzo wiele czasu podczas gotowania, posiłków, rozmów z najbliższymi. Jednym z elementów wpływających na komfort przebywania w kuchni jest jej aspekt praktyczny, a w nim odpowiednia aranżacja gniazdek elektrycznych. W kuchni chcemy przede wszystkim mieć możliwość podłączenia do prądu każdego z urządzeń, a szczególnie tych używanych sporadycznie, bez konieczności przestawiania innych sprzętów. Gniazdka elektryczne w kuchni powinny więc pozwolić na wygodną pracę każdego z wykorzystywanych urządzeń. Dlatego też warto dokładnie przemyśleć ich aranżację. Niestety, w ferworze wybierania kolorów frontów szafek, rodzaju blatu czy zlewozmywaka często zapominamy o tym jakże istotnym elemencie aranżacji kuchni.

Na co zwrócić uwagę wybierając gniazdka elektryczne do kuchni?

Przystępując do aranżacji kuchni już na wstępnym etapie warto rozważyć ile i gdzie je umieścimy. Należy pamiętać, że współczesne gniazdka elektryczne do kuchni to najczęściej designerskie dzieła sztuki, a ich odpowiednie rozplanowanie będzie miało istotny wpływ na klimat całej kuchni. Dlatego też wybór powinien być podyktowany w równej mierze funkcjonalnością i estetyką. Ciekawym rozwiązaniem do kuchni będą modele gniazdek podtynkowych Karlik z serii Trend, Logo, Deco i Deco Soft. Ich ponadczasowy design oraz możliwość montowania w ramkach od pojedynczych do pięciokrotnych, pozwala na swobodny montaż odpowiedniej do potrzeb ilości gniazdek. Na rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni poza ich ewidentnym estetycznym aspektem wpływ powinno mieć przede wszystkim:

  • wielkość kuchni,
  • wygoda użytkowania,
  • ilość urządzeń, z których planujemy korzystać na stałe oraz sporadycznie.

Jak rozplanować gniazdka elektryczne w kuchni?

Planowanie rozmieszczenia gniazdek elektrycznych w kuchni rozłożyć trzeba na dwa zasadnicze zagadnienia:

  • montaż gniazdek dla urządzeń stałych – do podłączenia lodówki, zmywarki, okapu etc.,
  • montaż gniazdek dla sprzętów mobilnych.

W przypadku zasilania urządzeń stałych konieczne będą gniazdka o mocy 230V. Powinny one znaleźć się minimalnie 30 cm od podłogi, co będzie skutecznym zabezpieczeniem w przypadku zalania kuchni. Istotne jest również, aby były one łatwo dostępne, jednak nie koniecznie na widoku. Warto wykorzystywać przestrzenie wewnątrz kuchennej zabudowy. Dla płyty elektrycznej czy piecyka warto zastosować puszkę podtynkową. Takie rozplanowanie pozwoli na ukrycie gniazdek elektrycznych w kuchni w miejscach łatwo dostępnych, co będzie ważne w przypadku wymiany sprzętu, naprawy itp.

Sprzęt mobilny stanowi innego rodzaju wyzwanie w montażu gniazdek elektrycznych w kuchni. Roboty kuchenne, blendery, ekspres do kawy czy czajnik elektryczny użytkowane są z różną intensywnością, dlatego stałe podłączenie ich do prądu mija się z celem. Aranżację gniazdek elektrycznych w kuchni dla takiego sprzętu należy zaplanować już na etapie planowania mebli kuchennych. Chodzi przede wszystkim o to, aby zagwarantować sobie wygodę obsługi takiego sprzętu. Dlatego też urządzenia używane najczęściej, jak na przykład czajnik lub toster i inne używane na blacie wymagają gniazdek naściennych lub montowanych i chowanych w blacie (jeżeli istnieje taka możliwość). Ważne, aby gniazdka dzieliło od źródła wody i zlewu co najmniej 60 cm.

Ilość gniazdek w kuchni w ostatecznym projekcie zależy wyłącznie od potrzeb i oczekiwań mieszkańców, czyli Ciebie. Precyzyjnie zaplanuj ich ilość, aby nie mieć problemów z codzienną pracą w kuchni. Pamiętaj, że ich odpowiednie rozplanowanie ma ogromne znaczenie dla komfortu w niej przebywania i gotowania. Skorzystaj z oferty Karlik.pl i wybierz wyjątkowe gniazdka elektryczne do Twojej kuchni.

POWRÓT