\

Szanowny Użytkowniku, zapoznaj się z informacjami, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe i jakie masz związane z tym prawa. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności. OK

Gniazdka elektryczne bez bolca – czy warto?

  • Gniazdka pojedyncze bez uziemienia z serii LOGO
  • Gniazdka pojedyncze z uziemieniem z serii LOGO
  • Gniazdka podwójne bez uziemienia z serii FLEXI
  • Gniazdka pojedyncze z serii TREND

System gniazdek i włączników to bardzo istotny element instalacji elektrycznej. Rynek osprzętu elektrycznego pozwala wybierać spośród szeregu zarówno najzwyklejszych (i często niskiej jakości) gniazdek już za kilka złotych, jak również inteligentnych urządzeń pozwalających kontrolować przepływ prądu za pomocą na przykład smartfona, których ceny wahają się w okolicy kilkuset złotych. Warto zatem przyjrzeć się funkcjonalności, jakości i oczywiście designowi wybieranych gniazdek i włączników, które chcielibyśmy zamontować w naszym domu.

Gniazdka elektryczne bez bolca czy z uziemieniem?

Pomijając kwestię jakości osprzętu elektrycznego, często w sklepach spotkać można gniazdka elektryczne bez bolca uziemiającego oraz ich wersję z bolcem. Powstaje zatem zasadne pytanie, które wybrać? Większość użytkowników preferuje korzystanie z gniazdek elektrycznych z bolcem uziemiającym dla wszystkich urządzeń w domu i w żadnym stopniu nie jest to błędem. Jednak dla co najmniej części urządzeń elektrycznych nie ma potrzeby instalowania gniazdek z uziemieniem. Inną kwestią jest fakt, że część starszych urządzeń nie posiada kabli z końcówka uniemożliwiającą ich wpięcie do gniazdka elektrycznego z bolcem. Dlatego też warto rozważyć instalację w domu obu rodzajów gniazdek w zależności od ich przeznaczenia. Gniazdka z uziemieniem należy bezwzględnie stosować wszędzie tam, gdzie planujemy podpiąć sprzęt dużej mocy, jak na przykład sprzęt RTV, AGD, komputer lub elektronarzędzia. Do pozostałych sprzętów czy oświetlenia wystarczające będą gniazdka elektryczne bez bolca.

Jakie gniazdka elektryczne bez bolca wybrać?

Rynek osprzętu elektrycznego oferuje bardzo bogaty wybór różnego rodzaju gniazdek i przełączników. Możemy wybierać spośród gniazdek elektrycznych bez bolca, z uziemieniem, w wielu wariantach designerskich. Warto tutaj wspomnieć o produktach Karlik z serii Flexi, Logo, Trend i Deco, które mimo braku uziemienia posiadają przesłonę styków, znacząco zwiększającą bezpieczeństwo podłączanych urządzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu do gniazdka elektrycznego bez bolca z nowoczesnych serii produktowych Karlik można bezpiecznie podłączyć każde urządzenie o napięciu do 230V. To jednak nie wszystko. Wzmocniona budowa, odporna na zarysowania powoduje że gniazdka elektryczne bez bolca Karlik to bardzo dobry wybór do montażu w każdym domu.

POWRÓT