Szanowny Użytkowniku, zapoznaj się z informacjami, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe i jakie masz związane z tym prawa. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności. OK

Jak zwiększyć stopień ochrony łączników i sprawić aby stały się hermetyczne?

  • DECO _ Ramka uniwersalna podwójna drewniana (DRD-2F) + mechanizm łącznika świecznikowego (DWP-2) + mechanizm gniazda bryzgoszczelnego (DGPB-1z)
  • DECO/FLEXI _ Mechanizm łącznika + uszczelniacz (IP44) do łączników (U-1)
  • DECO/FLEXI _ Uszczelniacz (IP44) do łączników (U-1)

Stopień ochrony

Stopień ochrony (IP) jest ściśle zależny od budowy produktu oraz zabezpieczenia mechanizmu, urządzenia elektrycznego. IP ustalany jest na podstawie odporności na trzy istotne cechy: dostęp do części niebezpiecznych, wnikaniem obcych ciał stałych oraz wnikaniem wody. Kod IP jest ustalany zgodnie z wytycznymi zawartymi w normie PN-EN 60529:2003.

Łącznik IP 20 czy IP 44?

Najpopularniejsza ochroną, która zabezpiecza części elektryczne produktu w stopniu podstawowym jest IP 20. Obudowa produktu zabezpiecza przed dostaniem się do wnętrza ciał stałych o średnicy nie mniejszej niż 12,5mm oraz uniemożliwia dostęp palców. Produkty, spełniające wytyczne normy dotyczące IP 20, są bezpieczne dla użytkowników osprzętu elektroinstalacyjnego, dzięki czemu są bardzo często instalowane w domach, biurach. Serie DECO oraz FLEXI posiadają, produkty o stopniu ochrony IP 44, który świadczy o zabezpieczeniu mechanizmu przed wnikaniem ciał stałych o średnicy większej niż 1mm, uniemożliwia dostęp narzędziami, drutami lub zbliżonymi przedmiotami o średnicy nie mniejszej niż 1mm. Produkty z IP 44 posiadają ochronę przed kroplami wody padającymi ze wszystkich stron. Zwiększony stopień ochrony jest idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie poziom wilgoci jest wyższy tj. łazienki, pomieszczenia gospodarcze, garaże, pralnie, kotłownie czy piwnice.  Zastosowanie produktów o IP 44 jest większe niż w przypadku produktów ze stopniem ochrony 20.

Seria DECO i FLEXI jest wzbogacona o praktyczny i funkcjonalny produkt uzupełniający, podnoszący stopień ochrony z IP 20 do IP 44. Uszczelniacz (U-1) przeznaczony do montażu w łącznikach typu: jednobiegunowe, świecznikowe, schodowe, zwierne „dzwonek”, zwierne „światło”, krzyżowe, dwubiegunowe, jednobiegunowe ze schodowym. Hermetyczne łączniki (po zastosowaniu uszczelniacza U-1) idealnie sprawdzają się w łazienkach, nad blatami kuchennymi, w laboratorium, w salonach fryzjerskich oraz wszędzie tam, gdzie narażenie na przedostanie się ciał stałych oraz kropel wody jest zdecydowanie większe. Uszczelniacz (IP 44) jest przeznaczony do samodzielnego montażu w łącznikach serii DECO oraz FLEXI (z wyjątkiem łączników w stylu amerykańskim) we wszystkich wariantach kolorystycznych dostępnych w danej serii DECO oraz FLEXI.

Instalacja uszczelniacza

Uszczelniacz należy osadzić równolegle pomiędzy kostką łącznika, a blachą centralną mechanizmu. W prawidłowym ułożeniu w otworach uszczelniacza znajdują się klawisze wewnętrzne mechanizmu (uszczelniacz nie jest kompatybilny z łącznikami potrójnymi oraz żaluzjowymi). Po tej czynności należy zamontować ramkę wewnętrzną, a następnie klawisz/klawisze. Instalacja musi zostać wykonana przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach przy wyłączonym napięciu oraz musi odpowiadać krajowym normom bezpieczeństwa. Szczegółowa instrukcja montażu uszczelniacza jest dostępna na www.karlik.pl.

Dopełnieniem łączników z uszczelniaczem (o stopniu ochrony IP 44) są ramki – ramka pośrednia DECO (DRPH), ramka zewnętrzna FLEXI (FRH). Ramki posiadają nadruk/piktogram „IP 44” i dostępne są w pełnej kolorystyce danej serii. Ramki pośrednie można stosować również w ramkach wielokrotnych.

POWRÓT