Szanowny Użytkowniku, zapoznaj się z informacjami, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe i jakie masz związane z tym prawa. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności. OK

Czujniki ruchu w praktyce

  • DECO _ Ramka uniwersalna pojedyncza z tworzywa złoty metalik (8DR-1) + mechanizm elektronicznego czujnika ruchu złoty metalik (8DCR-1)
  • DECO _ Ramka uniwersalna pojedyncza z tworzywa biała (DR-1) + mechanizm elektronicznego czujnika ruchu biały (DCR-1)
  • FLEXI _ Elektroniczny czujnik ruchu biały (FCR-1)

Funkcje czujników ruchu

Podstawową funkcją czujnika jest oczywiście wykrywanie ruchu i na jego podstawie automatyczne włączanie światła, a także jego wyłączanie po ustawionym czasie. W tym trybie urządzenie uruchomi oświetlenie, gdy „zauważy” poruszający się obiekt w swoim zasięgu. Czujnik może wykrywać ruch zarówno w dzień, jak i w nocy, a czas, na jaki lampa zostanie włączona, można regulować. Po wykryciu ruchu, światło aktywuje się zaledwie na 3 sekundy lub nawet 5 minut. Dzięki temu można łatwo dostosować pracę czujnika do specyfiki miejsca.

Oczywiście włączanie sztucznego oświetlenia jest najczęściej przydatne po zmroku, a także wtedy, gdy inne źródła światła nie gwarantują wystarczającej widoczności. Z tego powodu czujniki ruchu serii DECO oraz FLEXI zostały wyposażone również w sensor natężenia światła. Użytkownik może ustawić poziom odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom tak, by czujnik uruchamiał oświetlenie już w późnych godzinach popołudniowych lub dopiero w nocy.

Interesującą funkcją czujników ruchu jest także możliwość włączenia trybu losowego, czyli random. W takim wypadku urządzenie będzie po prostu włączać i wyłączać światło w nieregularnych odstępach czasu. Kiedy taki tryb może się przydać? Przede wszystkim wtedy, gdy wszyscy lokatorzy są poza domem i nie chcemy, by pod naszą nieobecność do mieszkania weszli nieproszeni goście. Włączające się światło skutecznie odstraszy potencjalnych złodziei. Dodajmy, że czujnik ruchu może współpracować również z systemem alarmowym. Wówczas odpowiada za uruchamianie urządzeń sygnalizacyjnych.

Poza tym, gdy chcemy na pewien czas dezaktywować wykrywanie ruchu, można ustawić czujnik w stały tryb off.

Gdzie zainstalować czujnik ruchu?

Czujniki ruchu znakomicie sprawdzają się w obiektach publicznych i budynkach wielolokalowych, ale również w domach prywatnych. W przypadku nieruchomości użytkowanych przez wiele osób, najlepiej zamontować czujnik na klatkach schodowych, korytarzach, przy drzwiach wejściowych czy wjazdach do garaży, czyli tzw. częściach wspólnych budynków. Dzięki temu światło będzie się włączać i wyłączać tylko wtedy, gdy faktycznie będzie potrzebne – nie ma ryzyka, że nieuważni lokatorzy będą marnować energię elektryczną.

W budynku jednorodzinnym czujnik sprawdza się przede wszystkim przy wejściu do domu i przy podjeździe, przedpokoju i piwnicy. Wszędzie tam, gdzie przebywamy krótkotrwale.

POWRÓT