Szanowny Użytkowniku, zapoznaj się z informacjami, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe i jakie masz związane z tym prawa. Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności. OK

Jak zabezpieczyć gniazdko przed dzieckiem?

  • Dziecko w domu
  • MINI _ ramka uniwersalna pojedyncza z tworzywa biała + mechanizm gniazda podwójnego z uziemieniem 2x(2P+Z) (przesłony torów prądowych) biały
  • MINI _ ramka uniwersalna potrójna z tworzywa biała + mechanizm gniazda pojedynczego z uziemieniem 2P+Z (przesłony torów prądowych) biały + mechanizm ładowarki USB pojedynczej, 5V, 2A, biały + mechanizm elektronicznego regulatora oświetlenia przyciskowo-obrotowego do lamp LED biały
  • MINI _ ramka uniwersalna podwójna z tworzywa biała + mechanizm gniazda pojedynczego z uziemieniem 2P+Z (przesłony torów prądowych) biały
  • DECO _ ramka uniwersalna podwójna z tworzywa biała + mechanizm gniazda pojedynczego z uziemieniem 2P+Z (przesłony torów prądowych) biały + mechanizm gniazda głośnikowego podwójnego (2,5mm2)

Gniazdka z przesłonami

Dobrą decyzją pod względem bezpieczeństwa jest wybór takich kontaktów elektrycznych do naszego domu czy mieszkania, które już są wyposażone w specjalne zabezpieczenie w postaci przesłon torów prądowych, jak np. gniazdka serii DECO. Przesłony utrudnią dziecku dostęp do części niebezpiecznych instalacji elektrycznej. W momencie, gdy do gniazdka nie jest podłączona żadna wtyczka, kontakt z przesłonami torów prądowych ma zasłonięte oba otwory od wewnątrz. Nawet bardzo silne naciskanie na jeden z otworów nie jest w stanie sprawić, by osłona umożliwiła włożenie czegokolwiek do środka instalacji. Dopiero równomierny nacisk na oba otwory sprawi, że wbudowane przesłony umożliwią włożenie wtyczki do gniazdka osobie dorosłej - dzieci przecież nie powinny same podłączać żadnych urządzeń.

Wiele serii podtynkowych z oferty Karlik Elektrotechnik, jak seria MINI czy FLEXI, obejmuje zarówno gniazdka z przesłonami jak i bez. Wybierając produkty do domu czy mieszkania, dobrze by było wziąć pod uwagę wszystkie cechy produktów i korzyści z nich wynikające. Jeśli w domu będą przebywać dzieci, mając wybór pomiędzy gniazdkami elektrycznymi z przesłonami lub bez, warto zdecydować się na te pierwsze.


Zabezpieczenia gniazdek

Gniazdka elektryczne mogą stwarzać zagrożenie przede wszystkim dlatego, że często znajdują się blisko podłogi, np. ok. 20 centymetrów nad posadzką. Jest to wysokość idealna dla nawet bardzo małego dziecka, które wcześniej czy później może zainteresować się instalacją. Odpowiednie zabezpieczenie kontaktów przed dziećmi pozwala na zatroszczenie się o ich zdrowie i życie.

Na rynku istnieją różnego rodzaju produkty ochronne. Jednym z rozwiązań są specjalne zaślepki do gniazdek. Zabezpieczenie kontaktów przed dziećmi poprzez stosowanie plastikowych zaślepek jest powszechnie stosowane. Zazwyczaj używamy ich tam, gdzie gniazdka są zamontowane w bardzo widocznych miejscach, czyli w pomieszczeniach, w których dziecko przebywa często, a gniazdka są na widoku. Taką osłonę umieszcza się w gniazdku na zewnątrz - tak, jakbyśmy wkładali wtyczkę do kontaktu. Powstało wiele rodzajów tego typu blokad, dzięki czemu istnieje możliwość znalezienia najodpowiedniejszego wariantu dla gniazdek w swoim domu.


Zaślepki i blokady

Różne blokady i zatyczki do kontaktów różnią się od siebie między innymi wyglądem, a także sposobem wyjmowania ich z gniazdka. Do najbardziej popularnych należą te zabezpieczenia, do stosowania których niezbędny jest specjalny, plastikowy kluczyk. Akcesorium samo w sobie nie posiada żadnych wystających elementów, przez co wyjęcie osłony palcami przez dziecko jest praktycznie niemożliwe. Zadaniem osoby dorosłej jest w tym przypadku dokładne włożenie takiej zaślepki do otworów w gniazdku oraz schowanie kluczyka w miejscu, do którego dziecko nie będzie miało dostępu. Skutecznie powstrzyma to wszelkie próby wyjęcia osłony z kontaktu przez malucha.


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gniazdka i włączniki są niezbędnymi elementami wyposażenia budynku, które powinny być nie tylko estetycznie wykonane i funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne. Osprzęt Karlik Elektrotechnik spełnia wszystkie te kryteria. Serie gniazdek i włączników obejmują kontakty elektryczne z przesłonami torów prądowych jaki i bez przesłon, przez co wybór produktów z oferty firmy jest bardzo szeroki i każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

POWRÓT